هویت بصری

هویت بصری

هویت بصری ، شاید به گوش خیلی از افراد آشنا باشد امروزه وجود مزیت رقابتی برای هر کسب و کار بسیار ارزشمند و مهم است  رقابتی که روز به روز خاص تر، جزئی تر و سخت تر میشود . فروشگاه موبایلی رو تصور کنید که در پاساژی فعالیت دارد که مرکز تخصصی خرید و فروش موبایل به صورت آنلاین و حضوری می باشد . این فروشگاه در کنار مزیت هایی که در نرخ قیمت گذاری، ارائه محصول و اعتبار اولیه کسب می کند .ولی در میدان رقابتی حضور دارد که اگر نسبت به رقبا تمایز، برندسازی، تمایز و از همه مهم تر تبلیغات نداشته باشد از بین می رود و کسب و کارش با نابودی مواجه میشود .

طراحی هویت بصری چیست؟

هویت بصری یکی از اصلی ترین و ابتدایی ترین گام ایجاد تمایز برند شما در بازار رقابتی کسب و کارتان هست در صورتی که هویت  بصری به صورت اصولی و با برنامه ریزی پیاده نشود اعتماد، ارتباط مخاطب با کسب و کار شما سخت و کم می شود .

با یه مثال ساده بخوایم بررسی کنیم هویت بصری مثل شخصیتی است که یک بیزینس من، یا مدیر کسب و کار در اجتماع دارد بیزنس منی توجه مخاطبین را به خود جلب می کند که علم و دانش بالا، نوع برخورد درست، فن بیان درست و پوشش جذاب داشته باشد همه ی این عوامل هر چقدر ساده و جزئی میتواند در شخصیت اجتماعی آن تاثیر بسزایی داشته باشد .

هویت بصری دقیقا همان نکته متمایز کسب و کار شماست که باعث می شود متفاوت و با تمایز در بازار رقابتی تان دیده بشید که ساختاری یکپارچه برای شکل و نمای کسب و کارتان ترتیب می دهد. طراحی این بخش توسط متخصصین شرکت دیجیتال مارکتینگ سانیار مدیا به شکلی خاص و منحصر به فرد انجام می شود .

و نکته متمایز و اصلی کار نوع ایده پردازی، برنامه ریزی و ازهمه مهم تر نوع طراحی گرافیکی است که نسبت به مخاطبان هدف شما طراحی میشود . هویت بصری یا اصطلاح انگلیسی آن visual identity اجزاء مختلفی دارد که همان طور که در بالا گفته شده باید شکل یکپارچه و سبک یکسان داشته باشد تا در ذهن مخاطب بهتر بماند . یکی از اصلی ترین و ابتدایی ترین اجزا ء هویت بصری، طراحی لوگو است .

بخش های هویت بصری

 • طراحی لوگو
 • رنگ سازمانی
 • تایپوگرافی
 • المان گرافیکی
 • پترن ها
 • ایکون
 • تصویرسازی
 • طراحی نقاط تماس
 • اوراق اداری
 • کاتالوگ
 • پوستر
 • بسته بندی
 • عکاسی اختصاصی

همه ی مواردی که در بالا گفته شد به صورت منظم و یکپارچه تشکیل دهنده هویت بصری کسب و کار شما میشود که به صورت منظم و اختصاصی باید مدیریت و برنامه ریزی شود. طراحی هویت بصری در صورتی موثر است که این خدمات به صورت خلاقانه ، اثرگذار و متناسب به مخاطبین هدف ، بازار رقابتی . نیاز شما باشد که لازمه شناخت و برنامه ریزی هر چه بهتر نیاز به ورود متخصصان این حوزه برای کسب و کار شماست . شرکت دیجیتال مارکتینگ سانیار مدیا در این عرصه برای خروجی هرچه بهتر و اثصولی تر همراه و همیار شما می باشد .

مراحل قبل از ساخت هویت بصری

طبق تجربه تیم طراحی و گرافیک سانیار مدیا ایجاد یک پروسه هویت بصری قوی ، نیازمند همچین مسیر و نقشه ای است که در ادامه معرفی میکنیم که طبق این مسیر میتوانید نتیجه مطلوبی داشته باشید .

 • شناخت مخاطب هدف

همان طور که گفته شد هویت بصری است که کسب و کار شما را نسبت به رقباتون متمایز میکند . هویت بصری با مخاطب شما صحبت می کند و طبیعتا اگر شما اطلاع و شناختی از مخاطبین و بازارتان نداشته باشید نمیتوانید نکته ی متمایزی در بازار ایجاد کنید

پس اصلی ترین و ابتدایی ترین بخش ایجاد یک هویت بصری ، تحقیقات بازار کسب و کار شما به صورت کامل است که رفتارهای رقبا و مشتریان شما، فعالیت های کلیدی، راها و پلتفرم های ارتباطی و … باید به صورت کامل بررسی شود .

 • هدف برند

هدف برند شما برای ایجاد هویت بصری باید نسبت به نیازها و انتظارات شما ، کشش بازار در اهداف کوتاه مدت و بلند مدت به صورت کامل تدوین و جمع آوری شود که به صورت شفاف بدانید انتظاراتتون از کسب و کاری که در آن سرمایه گذاری میکنید.

 • چرا چنین خدمات را ارائه می‌دهید؟
 • اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برند شما چیست؟
 • نام تجاری شما و خدمات آن چگونه به مصرف کنندگان کمک می‌کند؟
 • برند شما به چه رسالت، بیانیه و چشم اندازی پایبند است؟
 • کدام عناصر بصری، مانند رنگ، تصویر و تایپوگرافی، هدف شما را منعکس می­کند؟

به صورت خلاصه و ابندایی ترین حالت ممکن با جواب دادن به این سوال ها میتوانید تا حدودی شفاف سازی کنید که در این مسیر از کجا قرار است شروع کنید و به کجا برسید .

 • استراتژی برای احساس مخاطب

برنامه ریزی برای احساس مخاطب نقطعه عطف هر برندی است . به صورت ساده و کامل بخوایم بیانش کنیم فروش یک فرآیند کامل احساسی است و برندی برندده است که بتواند احساسات مخاطب را برانگیزد یا احساس وفاداری و علاقه ایجاد کند یا احساس ترس که ایجاد کردن همچین حسی نیاز به استراتژی و برنامه ریزی درست و دقیق دارد. یکی از مهم ترین عامل های موفقیت برندها دقیقا همین استراتژی هاست که پیشنهاد تیم سانیار مدیا به شما عزیزان این است که برای این مرحله از هویت بصری بسیار بسیار وقت بگذارید  تا مسیری جامع و کامل داشته باشید .

اهمیت طراحی هویت بصری در برندینگ چیست؟

کسب و کارهای موفق و مشهور با بکارگیری ابزار قدرتمندی مثل هویت بصری به راحتی خود را از سایر رقبا متمایز می کنند . دقیقا این از مزایای برندینگ در دنیای کسب و کارهاست . و اما برندینگ چیست و چه تاثیری در هویت بصری دارد . برندینگ و هویت بصری در بیشتر مواقع در هم آمیخته شدن و شباهت های زیادی در مدیریت هر چه بهتر کسب و کار دارند .

 

برندینگ چیست ؟

در ویدیو به صورت ساده ترین حالت ممکن برندینگ را معرفی کردیم که  به کلیه فرآیندهایی که یک شرکت را از دیگران متمایز می کند برندینگ می گویند تقریبا تعریفش از نظر مفاهیم با هویت بصری یکی بود ولی نکته متمایز کار به این شکل است که هویت بصری در راستای برندسازی انجام میشود .

تفاوت برندینگ و هویت بصری  

برند دقیقا نقطه اوج هر تجربه، تفکر ، تعامل و شیوه بازاریابی توسط یک شخص یا کسب و کار است

برند : به زبان ساده تصویر ذهنی و تجربیات، ایده از یک کسب و کار در ذهن مشتری است

هویت بصری : مجموعه ای از عناصر قابل دیدن ، لمس کردن و حس بینایی از یک برند است که مهم ترین بخش هویت بصری همان طور که در ادامه گفته میشود لوگو یا نماد است .

تاریخچه هویت بصری

علائم انحصاری صنعتی و تجاری مثل لوگو اولین تصویری هستند که برای ایجاد هویت بصری طراحی شدند که پس انقلاب تولید صنعتی میتوان در هر جامعه ای مشاهده کرد. از قدیم و الایام تا به امروز مهمترین عنصر هویت بصری برند لوگو بوده است که در ادامه به صورت کامل عناصر هویت بصری را توضیح و ارائه می دهیم با توجه به افزایش کسب و کار ها و رقابت های سخت دیگر لوگو به تنهایی هویت بصری منحصر به فرد ایجاد نمیکند و تاثیر خودش را تا حدودی از دست داده است . برندها و شرکت های بزرگ به طراحی جامع هویت بصری در همه ی بخش ها ونقاط تماس کسب و کار خود روی آوردند و از اینجا به بعد بود که نیاز طراحی هویت بصری فوق العاده افزایش پیدا کرد.

هویت بصری یا Corporation Identity design  پس از جنگ جهانی دوم رونق و شکل گرفت که به وسیله چند بنگاه سازمان تجاری بزرگ که تولیدکنندگان لوازم اداری و خانگی و شرکت های حمل و نقل بودن در اروپا آغاز شد.

هویت سازمانی در قرن بیستم توسعه یافت و به طور دقیق در دهه های ۱۹۶۰ و ۷۰ بود که برای کسب و کار ها تبدیل به یک ضرورت شد . انقلاب صنعتی خیلی تاثیر گذار بود برای شروع نسلی جدید از کسب و کار ها در سراسر جهان که باعث شد رویکرد مختلفی برای ارائه هویت برند ارائه گردد . فقط لوگو ها توسعه پیدا نکردند بلکه استاندارهای برند به بخشی از زندگی روزمره کارمندان تبدیل شدند و باعث شد ارائه خدمات یا برندینگ کسب و کار ظریف تر و با جزئیات بیشتری باشد .

۸ عنصر تشکیل دهنده هویت بصری

لوگو

اطلاح فارسی نشان عنصری گرافیکی است که با سبک حروف یا قلم خاصی اعمال شده و یا به صورت واضح تر با اشکال تصویری به صورت کامل انحصاری و تخصصی چیده شده است . عناصر تاثیر گذار در لوگو برای متمایز سایزی شکل، رنگ سازمانی ، سبک حروف و… که باید با دیگران متفاوت باشد که مخاطب با مشاهده این عناصر کسب و کار یا خدمات شما در ذهنش تداعی شود .

هدف طراحی لوگو چیست ؟

هدف از طراحی لوگو افزایش سرعت بخشیدن به ماندگاری و ثبت برند شما در ذهن مخاطب است که این ماندگاری میتواند احساس وفاداری و شناخت برای مشتری میشود و فرآیند این شناخت میتواند فروش بیشتر و ارتباط بهتر مشتری با شما باشد .

رنگ سازمانی

رنگ ها هرکدام اهداف و پیامی برای ذهن مخاطب دارد به فرض مثال رنگ بنفش که رنگ سازمانی شرکت دیجیتال مارکیتنگ سانیار مدیا است به معنای سلطنت ؛ ارزش، تقدس ، شجاعت و اصالت است که نسبت به سناریو و اهداف برند ما انتخاب شده است

 

رنگ سازمانی در واقع رنگ اصلی برند شماست که باید نسبت به مراحلی که در بالا معرفی شد انتخاب شود نه به صورت سلیقه ای برای انتخاب رنگ درست برای سازمان و کسب و کارتان باید روانشناسی و پیام های رنگ ها را به صورت کامل مطالعه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید .

تایپوگرافی

اگر به صورت ساده بخواهیم تایپوگرافی را بیان کنیم . تایپوگرافی هنر چیدمان تایپ ، برای خلق یک زبان و پیام تصویری است . این هنر روز به روز تاثیرش در انتقال پیام به مخاطب حرفه ای تر و جامع تر میشود . ولی وجودش در هویت بصری چه ارزشی دارد ؟

فونت هایی با شکل بد و ساختار بد به صورت پیش فرض در ذهن مخاطب بازتاب بد تداعی میکند . خواندنش، درک پیام و ایجاد ارتباطش سخت و سخت تر میشود . شما تصور کنید در نوع انتخاب فونت و یا تایپوگرافی در این عمر دقت نشود هر پیامی که این برند تدوین و ارائه میکند مخاطب احساس و درک بد از این موضوع دارد .

 

فونت ها بر ناخودآگاه خوانندگان شما از برند یا کسب و کار شما تاثیر میگذارد . طبیعتا نوع تایپوگرافی شما باید ارتباط نزدیکی با لوگو شما داشته باشد . مهم ترین بخش تداعی کردن تاثیر گذاری تایپوگرافی در ذهن مخاطب استفاده مداوم آن در تمام جنبه های بصری کسب و کار شماست .

شما باید همواره در نامه نگاری های اداری، گرافیک محیطی و دیجیتال، شبکه های اجتماعی و … فقط از یک تایپ فیس و دستور العمل مشخص استفاده کنید .

المان گرافیکی

به طور ساده بخواهیم المان گرافیکی بیان کنیم تمام عناصری که در این بخش بیان شد مثل لوگو، عکاسی ، بسته بندی ، کاتالوگ و … المان گرافیکی به حساب می آیند که باید هدفمند و یکپارچه تدوین و ارائه گردد .

دلیل برنامه ریزی یکپارچه این است که به یک سبک ساکت از یک برند دست پیدا کنیم تا همان فرآیند فکری منحصر به فرد در ذهن مخاطب را بتوان تداعی کرد .

عکاسی اختصاصی

یکی از موثرترین و بهترین عناصر برای خلق هویت بصری و انتقال پیام برای مخاطب عکاسی است . عکس ها و تصاویر از قدیم الایام در بین انسان ها محبوب بوده ان.  که این عنصر همان طور که گفته شد پیام را راحت تر و سریع تر در ذهن مخاطب تداعی میکند . عکاسی این مزایا را برای کسب و کار شما فراهم میکند :

 • نمایش بصری از کسب و کار ، فضای تجاری، معرفی منابع انسانی و … که باعث میشود مخاطبین هدف بیشتر و بهتر هم با شما ارتباط بگیرند و برندسازی شما تاثیرگذار تر باشد .

 

 • همان طور که گفت این عنصر بیش ترین تعامل را نسبت به مابقی عناصر دارد طبق آمار که نسبت به تحقیقات بازار انجام دادیم حدود ۶۵ درصد از مدیران تجاری کلید طلایی انتقال داستان برند را عکاسی و تصویر سازی میداننند . در بستر های مختلفی چه در تبلیغات محیطی یا چه در شبکه های اجتماعی بیشترین توجه را عکس ها و تصاویری جلب کرده اند .

 

 • عنصری که با کیفیت ارائه شود مشتری با کیفیت جذب می کند این موضوع بیشتر از هر عنصری برای عکاسی و تصویرسازی صدق میکند . کسب و کاری که به این بخش بیشتر از همه توجه کند بیش تر از هر زمانی جزئی گرا و حرفه ای است .

تصویر سازی :

امروزه اگر در فضای رقابتی با برندها قرار بگیرید و فعالیت های آن ها را تحلیل کنید به این موضوع پی میبرید که هر روز در حال پیشرفت و متحول شدن هستن و چالش رقابت و منحصر به فرد بودن سخت تر و سخت تر می شود.

یکی از بهترین عناصری که در سال های اخیر از برندهای مختلف مورد توجه قرار گرفته برای متمایز سازی و ایجاد هویت بصری بهتر تصویر سازی بوده است .

خو این توجه و انقلاب از زمانی اتفاق افتاد که طراحی و گرافیک کاربردی تر و ساده و مینیمال تر شد. طبق تحقیقات انجام شده و مستنداتی که ارائه شد بسیاری از شرکت ها علاقه دارند از تصویر سازی استفاده کنند چرا؟ مزیت تصویر سازی در صنعت شیرین و جذاب برندینگ این است که تصویرسازی علاوه بر ارتباط با مخاطب، تجسم ایده تجاری و بیان روح کسب و کار هم در ذهن بیینده تداعی می کند .

طراحی نقاط تماس

اگر در قانون کسب و کار بخواهیم این بخش را توصیف کنیم جنبه ها و تعاریف مختلفی دارد که تفکر و درک این موضوع خیلی از چالش ها را برای مدیران کسب و کار حل میکند .

نقاط تماس در کسب و کار چیست ؟

همان طور از اسمش پیداست هر گونه تماس ، تبادل یا ارتباطی است که بین یک کسب و کار و مشتری ایجاد میشود . مثلا نقاط تماس شرکت دیجیتال مارکتینگ سانیار مدیا در بسترهای مختلفی مثل وب سایت، شبکه های اجتماعی و … است . نقاط تماس در اکثر مواقع توسط کسب و کارها برای مشتری ساخته می شود . که بتوانند برنامه ریزی و کمپین برای این نقاط تماس پیاده کنند تا مخاطب را بیشتر و بهتر درگیر کند .

مثلا شما در یک پاساژ قصد خرید دارید که یک فروشگاه مبل گران قیمت بر میخورید که به صورت ناخودآگاه با برخی از نقاط تماس این برند مواجه میشوید مثل :

 • بررسی تنوع و کارایی مبل ها در وب سایت این کسب و کار
 • دیزاین داخلی فروشگاه
 • تنوع و رنگبندی مبل ها
 • تاثیر در زیبایی دکوراسیون خانه
 • لحن برخورد یا پرزنت پرسنل آنها
 • یونیفرم و پیگیری مشتریان

هر یک از این عوامل نقاط تماس شما با آن برند بوده که مدیران این فروشگاه مبل از قبل طراحی و برنامه ریزی کردن تا بنوانن بهتر و بیشتر با شما ارتباط برقرار کنند . برندها و شرکت های بزرگ به طراحی جامع هویت بصری در همه ی بخش ها ونقاط تماس کسب و کار خود روی آوردند و از اینجا به بعد بود که نیاز طراحی هویت بصری فوق العاده افزایش پیدا کرد.

 

شناسایی و برنامه ریزی برای نقاط تماس

مشتری مداری و خلق سفر مشتری برای کسب و کارها روز به روز در حال تکامل و تغییر کردن هستن خیلی مهم و تاثیرگذار است که تمام نقاط تماس کسب و کارتان را کامل بشناسید و در درسترس مشتریان خود قرار دهید و از همه مهم تر روی تمام این نقاط سرمایه گذاری کنید و دقیقا این نقاط تماس هستن که رقابت شما را با رقبا بهتر و اصولی تر پیاده میکنند . باید در سفر مشتری خودتان سر نخ هایی را پیدا کنید و به صورت کامل این سرنخ ها را بررسی کنید که کدام ارزش سرمایه گذاری و بازدهی بهتری برای کسب و کار شما دارد .

تیم فروش دیجیتال مارکتینگ سانیار مدیا برای بررسی میزان بازخورد و بازدهی سر نخ ها از این ساختار استفاده کرد که سر نخ ها را به سه دسته تقسیم کردیم

 • سرنخ های سرد : در این بخش مخاطب هیچ آگاهی از خدمات یا کسب و کار ما ندارد
 • سر نخ های گرم : از وجود برند ما و خدمات ما آگاه هست اما هنوز برای استفاده از خدمات قانع نشده است .
 • سر نخ های داغ : بهترین بخش تعامل و ارتباط سازی بوده که تقریبا آماده خرید هستند ولی در حال بررسی و مقایسه با دیگر خدمات و همکاران هستن .

ما تک تک این موارد را بررسی کردیم و برای هر کدام از مخاطبین در این بخش نقاط تماس متفاوتی ایجاد کردیم . نقاط تماس عملا هم میتواند نقطه شکست کسب و کار شما باشد هم نقطه موفقیت به خاطر همین از حساسیت زیادی برخودار است و نیاز دارد برنامه ریزی و ساختار درستی پیاده شود . نقاط تماس را در ایجاد هویت بصری کسب و کارتان دست کم نگیرید و برای آن بسیار برنامه ریزی و تحقیق کنید . 

ست اداری

بعد از پیاده سازی همه ی این عناصری که در بالا گفته شد مثل، لوگو، رنگ سازمانی و … میرسیم به بخش طراحی ست اداری ، ست اداری شامل هرچیزی مثل پاکت نامه ، کارت ویزیزت، سربرگ ، بسته بندی و …. می شود . که یکی از مهم ترین ابزارهای برای تبلیغات چه از قدیم و چه الان به حساب می آیند .

همان طور که گفته شد یکپارچگی و مدیریت درست در پیاده سازی این موارد مهم ترین بخش هویت بصری است شما باید برای تک تک اجزاء ست اداری به عنوان یک ابزار برای فروش کسب و کارتان نگاه کنید و در نقاط تماس درست به مشتریانتان ارائه دهید . استفاده از هر کدام  از این موارد برای موفقیت و شناخت بیشتر مناسب است .

 

نمونه کار طراحی هویت بصری

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگ با تولید سادگی نامفهوم از صنعت  

طراحی هویت بصری - فروت لند - سانیار مدیا
طراحی هویت بصری - Asin Slag - سانیار مدیا
طراحی هویت بصری - دنده فیکس - سانیار مدیا
طراحی هویت بصری - بهسان اندیش - سانیار مدیا
طراحی هویت بصری - لاوان - سانیار مدیا

تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟

در بخش های مختلف این مقاله به صورت کامل هم لوگو را معرفی کردیم و هم هویت بصری ولی در این بخش به صورت خلاصه تفاوت های آن ها را معرفی و ارائه میکنیم چون خیلی از مشتریان ما این سوال را از ما میپرسن که تفاوت لوگو و هویت بصری چیست ؟  در این بخش به صورت ساده لوگو، برند  و هویت بصری را معرفی میکنیم . قبل از هر چیزی باید گفت که لوگو، برند و هویت سازمانی شما نیست . همچنین طراحی لوگو با طراحی هویت بصری و انتخابب نام تجاری کاملا متفاوته درسته که در کنار هم یک هدف را دنبال میکنند ولی کاملا از هم مجزا و متفاوت هستن .

بیاید یک بار برای همیشه با تعاریف برند ، هویت بصری و لوگو به صورت ساده و خلاصه آشنا بشیم که این شناخت بتونه مرز مشخصی رو در ذهن ما ایجاد کنه :

لوگو : یک نماد گرافیکی است که می تواند به صورت علامت ، سمبل ، تایپوگرافی یا نوشتاری باشد . لوگو یکی از مهم ترین عناصر هویت بصری که در بالا به صورت کامل توضیح دادیم .

هویت بصری : به کلیه اجزای ظاهری برای معرفی برند گفته میشود . اجزاها و عناصر مثل المان گرافیکی، ست اداری و ….

برند : تصویر یا ایده ای که افراد هنگام فکر کردن در مورد کسب و کار ، محصول یا خدمات شما در ذهنشان ایجاد می شود .

سوالات متداول

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

هویت بصری جزء اصلی هر کسب و کاری شما نمیتوانید انسانی را پیدا کنید که صورت ، چشم ، مو و … نداشته باشد اگر کسب و کاری قصد حضور در میدان رقابتی داشته باشد به هویت بصری نیاز دارد

هزینه طراحی هویت بصری برای هر کسب و کاری متفاوت است . که تمام هزینه ها نسبت به عناصری که در این مقاله معرفی شد محاسبه میشود که برای قیمت گذاری نیاز به کارشناسی دقیق کسب و کار شما دارد . که پیشنهاد میکنم برای اطلاعات بیشتر و بهتر با شماره های داخل وب سایت ما تماس بگیرید .

طراحی هویت بصری و کارشناسی دقیق بخش به بخش عناصری که معرفی شد در بازه ی حداقل ۶۰ روزه و حداکثر ۹۰ روزه زمان میبرد تا دقیق کارشناسی شود و برنامه ریزی و مدیریت اعمال شود .

فرم درخواست سفارش و مشاوره رایگان

وبلاگ

محتواهای آموزشی مرتبط به مدیریت فضای مجازی در وب سایت سانیار مدیا

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

درخواست مشاوره خدمات دیجیتال مارکتینگ

خدمات

ورود

[theme-my-login]